Publicystyka

Jedyny żywy w teatrze śmierci

Jedyny żywy w teatrze śmierci

Tadeusz Kantor umiera nagle. Przed śmiercią jego myśli krążą wokół teatru Cricot 2. Kończy jedną z ostatnich prób do nowego spektaklu i wraca do domu. W śmierć wkracza z marszu, w przeddzień premiery swojej nowej sztuki „Dziś są moje urodziny". W spektaklu przygotowywanym od połowy 1998r. ma grać rolę Właściciela Biednego Pokoju Wyobraźni, który spogląda wstecz na życie, mówiąc o swojej kondycji i przeczuciach zbliżającej się śmierci. Jest ósmy grudnia 1990r., Kanonicza 5, Kraków. Od tej chwili rolę Tadeusza w spektaklu zagra puste krzesło.

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka

Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka

Według statystyk Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę przeczytało...37% Polaków. Tak, 37%! Trochę ponad 14 mln obywateli. Może liczba nie jest mała, ale chodzi o JEDNĄ książkę w przeciągu roku. Wiem - dla moli książkowych, którzy czytają na śniadanie, obiad i kolację są to hiobowe wieści. Spokojnie, jest jeszcze gorzej. Ani jednego tytułu przez całe życie (nie, nie ma żadnego błędu w tym zdaniu, a Ty nie dostałeś/aś oczopląsów) nie przeczytało aż 18% Polaków! 

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

WIELKI BRAT PATRZY

WIELKI BRAT PATRZY

WOJNA TO POKÓJ. WOLNOŚĆ TO NIEWOLA. IGNORANCJA TO SIŁA. Przedstawię wam książkę, która - nie boję się tego powiedzieć - zmieniła moje życie. Mało tego - chociaż trudno w to uwierzyć - na dodatek jest to lektura (co prawda z tych „dodatkowych" nad czym naprawdę ubolewam). Niemożliwe? A jednak! Powieść George’a Orwell’a „Rok 1984". 

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

TinderLove

TinderLove

Wyszłam na szluga. Przed ogromem pracy jaki mnie czekał wyszłam na dwór zapalić. Był zimny, marcowy poranek, śnieg topniał i względnie Jarosław nie wyglądał za przyjemnie. Przeszedł mnie dreszcz i przez krótką chwilę myślałam, by schować Winstona do kieszeni i wrócić do ciepłej piwniczki. Może, by w ogóle rzucić. Wyobraziłam sobie jak żałować będę kłębów dymu które, kiedy jest poniżej zera stopni, wyglądają jak burzowe cumulusy na niebie. I tych trzyminutowych rozmów, w których nieznajomy próbuje mi streścić całe swoje życie. 

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

I niech ten hałas będzie muzyką…

I niech ten hałas będzie muzyką…

7 i 8 listopada 2016 roku w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym w Jasionce zebrało się ponad trzy tysiące osób, by uczestniczyć w rekolekcjach pod hasłem „Życiodajne Słowo". Uwielbiali wspólnie Boga śpiewem, śmiechem, tańcem, oklaskami...i ciszą.

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Rok bez Leśmiana nie musi być Rokiem nieistnienia

Rok bez Leśmiana nie musi być Rokiem nieistnienia

Nieodwołalną decyzją senatu  Bolesław Leśmian, wybitny poeta dwudziestolecia wojennego, nie ma szans na objęcie patronatu nad rokiem 2017. A przyszły rok jest wyjątkowy: jest zarówno 80-tą rocznicą śmierci jak i 140-tą narodzin poety, który w swej poezji uczył ideałów samodzielnego myślenia bardziej niż wychowania wzorowego Polaka. 

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Wybory w USA – o co chodzi?

Wybory w USA – o co chodzi?

Ogromna machina kampanii wyborczej w USA jest już na ostatniej prostej, Hillary Clinton i Donald Trump po kilkunastu miesiącach morderczego wysiłku dobiegają do mety. W kluczowych dniach przed wyborami robią wszystko, aby zepsuć wizerunek swojego rywala, a samemu ukazać się jako osoba godna zaufania. We wtorek, 8 listopada Amerykanie zadecydują kto będzie głową najpotężniejszego państwa świata, czyli następnym po Baracku Obamie prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Swastyka w kościele

Swastyka w kościele

O wszystkim zadecydował jak zwykle czysty przypadek. Sześć lat temu, gdyby nie złapali Last Minute do Włoch, nie widzieliby kościoła Santa Croche we Florencji. Dzisiaj, gdyby nie zbliżające się zaduszki, nie pojechaliby do Laszek na cmentarz.

Czytaj więcej >>>


<<< [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] >>>

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]