Publicystyka

Bodo - gwiazdy nie gasną

Bodo - gwiazdy nie gasną

W niedzielę, 6 marca, TVP 1 rozpoczęła emisję 13 -sto odcinkowego serialu,,Bodo" - opowieści o życiu bożyszcza  przedwojennego teatru i kina. Serial przyciąga nas świetnym aktorstwem, muzyką, tańcem, a także  zdumiewającą scenografią i charakteryzacją. Do tej pory obejrzeliśmy cztery odcinki z Antonim Królikowskim w roli głównej. Ja jednak chcę przybliżyć nie film, ale postać głównego bohatera. Poniżej postaram się dać myślę, że wyczerpującą odpowiedź na pytanie : kim był sam Eugeniusz Bodo?

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Wielkanoc czy Wielkiporanek?

Wielkanoc czy Wielkiporanek?

Czym jest Wielkanoc, chyba każdy wie. Świąteczna atmosfera, czas z rodziną, upamiętnienie męki Chrystusa, przeplatane śmiechem rozmowy przy jedzeniu, a co za tym idzie, nagminne obżarstwo. To wspaniały czas, choć mam wrażenie, że u szczytu cywilizacji, w XXI wieku, zaraz po nim następuje ważniejsze święto. Wielkiporanek.

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

…and the Oscar goes to…

…and the Oscar goes to…

Masa memów, gifów, prześmiewczych obrazków, filmików, parodii, nawet stron na Facebook’u lub gdziekolwiek indziej w sieci związanych z dwoma ściśle powiązanymi ze sobą (jak na ironię) słowami: „Oscary" i „Leonardo DiCaprio". Wystarczy wpisać te dwie frazy w Google i wyskoczy nam mnóstwo przykładów pomysłowości sieciowych trolli i tego, że Internety nigdy nie zapominają. Nie wszyscy wiedzą skąd, tak naprawdę, wzięła się ta cała nagonka na Bogu ducha winnego amerykańskiego aktora. A więc śpieszę z pomocą; to było tak.

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Xavier Dolan: dziesiąta muza to ja

Xavier Dolan: dziesiąta muza to ja

Xavier Dolan: Lubiłem się przebierać, grać różne role, obłędnie oglądałem "Titanica" i pisałem listy do Leonarda DiCaprio, w których opowiadałem mu o sobie. "Obejrzałem Titanica pięć razy. Dobrze pan gra. Też jestem aktorem i chciałbym u boku pana kiedyś wystąpić." albo „Jestem Xavier, mam 8 lat i chodzę do szkoły. Bardzo lubię tam chodzić." Większość z nich zaczynałem mniej więcej tak. Moja obsesja na punkcie DiCaprio i ciuchów przerażała wszystkich dookoła. 

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

ALE KINO! #10 – "You broke my heart".

ALE KINO! #10 – "You broke my heart".

„Kino zachwycało ludzi już od początku jego istnienia. Nie na darmo przemysł filmowy jest oceniany mianem dodatkowej „dziesiątej muzy". Kiedy w 1895r. bracia Lumière skonstruowali i opatentowali kinematograf pewnie nie wiedzieli do jakiego stopnia rozwinie się sztuka kinematografii. Dziś 120 lat od tych wydarzeń „czwarta władza" rozwinęła się do takiej skali, że filmy - lepsze lub gorsze - ogląda każdy z nas. W cyklu moich felietonów, zaprezentuję wam według mnie 10 najlepszych filmów w historii kina." Tymi słowami rozpocząłem naszą przygodę po pięknym świecie filmów. Przyszedł czas na ostatni - dziesiąty - artykuł „ALE KINA!".

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Nie zapomnieć smaku pomarańczy

Nie zapomnieć smaku pomarańczy

Dochodzimy do drzwi z nazwiskiem przed którym stoi literka „x." Wchodzimy. Nad fotelem obraz matki Boskiej Częstochowskiej. Musisz mówić głośno i powoli, bo słabo słyszy, a nawet jak głośno a za szybko, to nie rozumie.

-POTRZEBUJESZ CZEGOŚ JESZCZE? KUPILIŚMY CI JOGURTY. TRUSKAWKOWY, WIŚNIOWY, JAGODOWY I KIWI. MOŻE POMARAŃCZE CHCESZ? 

-Co?

-POMARAŃCZE.

-Co to są pomarańcze?

Zapomniał.

***

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Dwa światy

Dwa światy

Zaczynamy tradycyjnie od herbaty i od tego, że nie może mi powiedzieć zbyt wiele. Tajemnica żołnierza, i chyba jego własna. Bycie na wojnie zawsze ciągnie za sobą tajemnice. Darek był na trzech wojnach. Jedne zostawiały blizny wewnątrz, inne na zewnątrz. Całe szczęście tych zewnętrznych było niewiele. Poważniejsza była jedna.

Czytaj więcej >>>


Publicystyka

Nie musicie kłaść siana pod stół, ale błagam: śpiewajcie kolędy!

Nie musicie kłaść siana pod stół, ale błagam: śpiewajcie kolędy!

Czas kolędowania po ostatnich świętach dobiegł końca. 2 lutego w kościele katolickim święto Matki Bożej Gromnicznej kończy ten radosny okres. Na kolejny taki czas musimy czekać wiele miesięcy. Czy będziemy tęsknić? Czy za rok pokolędujemy więcej?

Czytaj więcej >>>


<<< [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] >>>

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]