Publicystyka

"60 lat minęło…"

"60 lat minęło…"

„Na dobranoc - dobry wieczór miś pluszowy śpiewa Wam." Właśnie tymi słowami rozpoczyna się bajka o przygodach Misia Uszatka, który w tym roku obchodzi swoje 60. urodziny.

Postać Misia Uszatka narodziła się zimą 1957 roku. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo gościł on w pisemku dla dzieci „Miś", którego był patronem. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 roku pt. „Przygody i wędrówki Misia Uszatka". W późniejszych latach wydano jeszcze cztery tomy, które przetłumaczone zostały na różne języki obce.

W 1975 roku Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję serialu z Uszatkiem w roli głównej, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Okazał się on prawdziwym hitem i już po kilku latach powstało ponad 100 odcinków. Opowiadał on o przygodach tytułowego Misia Uszatka i jego przyjaciół, którym bardzo często trafiały się niespodziewane przygody. Każdy odcinek kończył się morałem skierowanym do dzieci, który podsumowywał daną historię.

Bohater był popularny głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Z jednej strony przypominał dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej był poważnym kolegą z przedszkola.

Serial o Uszatku jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej.Słowenii i Finlandii licencje na emisję filmu odnawiane są co kilka lat. Oznacza to, że serial jest nadawany bez przerwy od bardzo dawna. Co tydzień dzieci z tych krajów mogą obejrzeć jeden odcinek.

W marcu 2016 roku zapowiedziano realizację pełnometrażowego filmu o przygodach Misia Uszatka, który przedstawiać ma losy Misia zanim ten zaczął opowiadać dzieciom bajki na dobranoc. Film, według scenariusza Piotra Jaska, reżyseruje Grzegorz Jonkajtys. Premierę filmu zapowiedziano na 2019 rok.

 

 

Kacper Szewczyk

Dodaj do Facebooka! Pochwal sie na Naszej-Klasie! Zmien opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dodaj swój komentarz!

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]