Publicystyka

Aurea mediocritas w życiu człowieka, czyli… - czy Horacy miał rację?

Aurea mediocritas w życiu człowieka, czyli… - czy Horacy miał rację?

Od zawsze człowiekowi towarzyszą uczucia, emocje, problemy, porażki, choroby,
ale też sukcesy i radości. Jak we współczesnym wirze życia znaleźć umiar, a przede wszystkim uniknąć skrajności? W I wieku przed Chrystusem wybitny poeta rzymski Horacy zaproponował ideę tzw. złotego środka, będącą echem stoicyzmu i epikureizmu. Ogólnie chodzi o to, żeby cieszyć się tym, co się ma, nie narzekać, ani nie rozpaczać, żyć w zgodzie z naturą i we wszystkim zachowywać umiar. Taka postawa ma zapewnić opanowanie i satysfakcję oraz zapobiec niepotrzebnym skrupułom. Jednak zadaję sobie pytanie, czy Horacy miał rację w swojej „racji"?

Po części na pewno. Podobna do „aurea mediocritas" zasada „carpe diem" mówi o przemijalności życia, szybkości, z jaką płynie czas i potrzebie korzystania z każdej chwili. Ale...! Zawsze jest jakieś „ale". No właśnie, bo co ma powiedzieć sparaliżowany człowiek, który jest całkowicie uzależniony od drugiej osoby? Jak na te „mądrości życiowe" zareaguje bezdomny alkoholik, któremu zawaliło się całe życie, albo ofiara nowotworu, która ledwo dyszy po chemii i jej dni są policzone? Ta „mądrość życiowa" złotego środka mówi o tym, że niezależnie od sytuacji, trzeba unikać skrajności, nie ufać emocjom, zachować umiar i spokój. Ale...! Jak zachować spokój patrząc na przykład na śmierć bliskiej osoby? Jak zachować uczuciową równowagę, gdy emocje biorą „górę"?

Choćby Kochanowski. Wierny odtwórca stoicko - epikurejskiej sztuki pisania Horacego w polskiej literaturze. Po śmierci córki nagle okazało się, że świat starszego człowieka o ukształtowanym światopoglądzie, zarówno religijnym, jak i filozoficznym, legł w gruzach. Wszelka wiedza i gromadzone przez lata doświadczenie okazały się całkowicie nieprzydatne w obliczu śmierci dziecka. Doprowadziło to poetę do ogromnego kryzysu światopoglądowego. Miejsce zabawnych, lekkich fraszek w zbiorze Kochanowskiego zajęły treny będące eksplozją żalu i rozpaczy artysty. Pełen bezradności w cierpieniu zaprzecza w nich doskonałości świata stworzonego przez Boga. Hiperbolizuje uczucia. Przestaje dostrzegać sens życia. Gdzie renesansowy humanista zgubił złoty środek?

W życiu nie da się wypośrodkować swoich uczuć, emocji; zdarzają się różne sytuacje, w których zawsze jakaś rzecz bierze tę „górę"! Czy szczęście, miłość, zauroczenie, czy strach, egoizm, rozpacz, wiara, itd..... Nie da się mieć wszystkiego po równo, mniej więcej tak samo cały czas. Szczególnie w dzisiejszych czasach - czasach braku zaufania, wątpliwości, ciągłego napięcia i stresu - jest to wręcz niemożliwe.

 

 

Magda Bednarczyk

Dodaj do Facebooka! Pochwal sie na Naszej-Klasie! Zmien opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dodaj swój komentarz!

Sonda

Jak często odwiedzasz nasz portal?

Zobacz wszystkie sondy

O portalu

Portal Youthvoice.pl jest tworzony przez młodzież I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]