Publicystyka

Katastrofa Titanica "wpłynęła" na produkcję Kit-Katów

Katastrofa Titanica "wpłynęła" na produkcję Kit-Katów

14/15 kwietnia 2017r. przypada 105. rocznica katastrofy Titanica. Mimo upływu lat, ta historia jest wciąż „żywa" na ekranach telewizorów, w podręcznikach i naszych sercach. Na pokładzie statku (nazwanego niezatapialnym) było ok. 2200 osób - pasażerów i załogi. Łącznie zginęło 1500 ludzi. Najprawdopodobniej każdy z nas słyszał smutną historię zakochanej pary, czy też okoliczności, w jakich nastąpiła katastrofa.           

Ale czy wiecie, że...

1.       Gdyby góra lodowa została zauważona o 30s. wcześniej, kapitanowi udałoby się zmienić kurs i uniknąć katastrofy.

2.       Na pokładzie statku miał znajdować się Milton Hershey - twórca jednej z najbardziej znanych firm produkujących słodycze w Stanach Zjednoczonych - w ostatniej chwili zmienił zdanie. Dzięki temu mamy dzisiaj Kit-Katy!

3.       W dzień katastrofy planowano przeprowadzić na statku ćwiczenia w zakresie ewakuacji. Niestety, zostały one odwołane.

4.       Zaskakującym faktem jest to, że Titanic znany ze swoich 4 kominów, miał ich tak naprawdę 3. Ten ostatni był tylko elementem dekoracyjnym.

5.       Szef kuchni Titanica był jednym z ocalałych. Jego przetrwanie w zimnej wodzie przypisuje się dużej ilości alkoholu, który wypił. Nie odczuwał zimna w aż tak dużym stopniu, co pomogło mu przetrwać.

6.       Ponad połowa szalup ratunkowych (użyta do ewakuacji) nie była w całości zapełniona. Prawdopodobnie ofiary wolały uciekać i ratować swoje życie niż czekać na kolejne osoby.

7.       The Californian - inny transatlantyk znajdował się tego dnia na Oceanie Atlantyckim, niedaleko katastrofy. Jednak komunikacja w tamtych czasach była mocno opóźniona i Californian nie mógł przybyć z pomocą. Na bliźniaczym statku widziano jednak strzały oddane z Titanica. Zostały one pomylone z fajerwerkami.

8.       Co ciekawe, w dniu katastrofy do załogi dotarła depesza ze statku „America" o dużym polu lodowym na trasie Titanica. Nie przekazano jej na mostek kapitański.

9.       Budżet popularnego filmu „Titanic", reżyserii Jamesa Camerona, był wyższy niż rzeczywisty koszt budowy statku. Koszt nakręcenia filmu zamknął się w 200 milionach dolarów. Dla porównania, wybudowanie orginalnego Titanica kosztowało ok. 150 milionów dolarów. Część dekoracji została zniszczona w trakcie kręcenia zdjęć, gdyż została zalana wodą. Po zakończeniu filmu replika statku została pocięta i sprzedana na złom. Jednym z najbardziej poruszających momentów w filmie była scena, w której orkiestra pokładowa gra, podczas, gdy statek tonie. Rzeczywiście takie wydarzenie miało miejsce, a muzyka rozbrzmiewała do samego końca. Ocaleni podają, że ostatnią śpiewaną pieśnią jest „Być bliżej Ciebie chcę".

10.   Niezdentyfikowane ciała, które udało się odnaleźć po katastrofie, zostały pochowane w miejscowości Halifax w Kanadzie.

Tragiczna historia Titanica stała się inspiracją dla autorów książek i filmów. Najsłynniejszy okazał się film w reżyserii Camerona z 1997r. Został nagrodzony 11 Oscarami. Do wraku Titanica badacze dotarli w 1985r. Spoczywa on w okolicach Nowej Funlandii na głębokości  ok. 4 tys. metrów. Czy 30s. przesądziło o losie 2200 osób?

 

Magda Mazurkiewicz

Kamila Słomiany

Dodaj do Facebooka! Pochwal sie na Naszej-Klasie! Zmien opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dodaj swój komentarz!

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]