Publicystyka

Korpiklaani – Kulkija (2018)

Korpiklaani – Kulkija (2018)

Korpiklaani to fiński zespół folk-metalowy założony w 2003 roku w Lahti. Spora większość tekstów jest w języku fińskim, a sama nazwa grupy oznacza „leśny klan". 

Ich muzyka kładzie szczególny nacisk na klimat poprzez szamańsko-pogańskie akcenty wkomponowane w ciężko brzmiące utwory. Niejednokrotnie koncertowali w Polsce. „Kulkija" to ich dziesiąty album studyjny wydany 7 września 2018r. przez wytwórnię Nuclear Blast, jest więc świeżutki i aż prosi się, aby o nim napisać. Weźmy pod lupę tę płytę i zobaczmy, co w lesie piszczy.

Poprzedni album Korpiklaani - „Noita" (2015) został entuzjastycznie przyjęty przez fanów. Sama zakochałam się w nim od pierwszego usłyszenia i nie spodziewałam się, że „Kulkija" będzie tak samo udanym dziełem. Jako fanka zespołu niedługo po wydaniu zabrałam się za przesłuchanie całego albumu i był to bardzo miło spędzony czas. Dało się słyszeć typowy dla Korpiklaani styl grania, ale także kilka utworów zaaranżowanych w sposób nietypowy dla grupy. Na myśli mam tutaj m.in. „Neito", które zaczyna się spokojnie i wręcz delikatnie, a potem nagle przechodzi w mocny metalowy ton. Wokal jak zwykle robi pozytywne wrażenie. Jonne Järvelä ze swoim zachrypniętym głosem zdecydowanie zrobił kawał dobrej roboty. W całość ładnie wpasowują się akordeon i skrzypce, które zmieniają klimat utworów na bardziej ludowy.

Album „Kulkija" zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Nie spodziewałam się, że po „Noita", który był zdecydowanie moim ulubionym krążkiem w całej dyskografii Korpiklaani, ten okaże się tak dobry, jak poprzedni. Teraz obie płyty mogą rywalizować ze sobą o pierwsze miejsce w moim rankingu, choć szczerze mówiąc nie wiem, która z nich powinna wygrać. Zdecydowanie polecam ten album nie tylko fanom zespołu, ale także tym lubiącym folkowe opowieści połączone z mocniejszym brzmieniem.

Eyjarr

Dodaj do Facebooka! Pochwal sie na Naszej-Klasie! Zmien opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dodaj swój komentarz!

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]