Publicystyka

"Wina butelka, lufka ze szkiełka..."

"Wina butelka, lufka ze szkiełka..."

Chcesz się zabawić? Spróbować czegoś nowego? Poczuć totalny odlot? Raz Ci nie zaszkodzi... Brzmi jak zachęta. Skusisz się? Jeśli TAK to zaczynasz marnować swoje życie.

Zawsze zaczyna się niewinnie... jeden łyk, jeden mach. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak niszczysz swoje zdrowie, sięgając po używki. Każdy narkotyk prowadzi do uzależnienia, niszczy zdrowie, a nawet może spowodować śmierć. Weźmy na przykład marihuanę. Substancja THC, która się w niej znajduje bardziej uzależnia naszą psychikę, niż ciało. Bardzo trudno jest się wyzwolić od tego narkotyku, bo uzależnienia psychiczne wymagają długotrwałej terapii. W dymie palonych konopi znajdują się substancje smoliste, które powodują uszkodzenia dróg oddechowych oraz płuc, wątroby i mięśnia sercowego. Marihuana w wyraźny sposób osłabia zdolność przyswajania nowej wiedzy. Jeśli palisz  licz się z konsekwencją kłopotów w nauce. Przedawkowanie THC jest praktycznie niemożliwe, lecz nie oznacza to, że marihuana nie zabija. Wsiadając za kierownice pod wpływem tego typu substancji, możemy mieć różne halucynacje. Ponadto osoby pod wpływem narkotyków bardzo często popełniają samobójstwa.

Jeśli chodzi o alkohol, młodzież nie wyobraża sobie bez niego żadnej imprezy. Jest bardzo miło i przy kieliszku szybko rozwiązuje się język. Jednak już następnego dnia odczuwamy skutki uboczne, jak ból brzucha czy głowy. To już nam sygnalizuje, że z naszym organizmem jest coś nie tak. Alkohol znacznie uszkadza układ nerwowy jak i pokarmowy. Najczęściej jest atakowany nerw promieniowy, czego skutkiem jest upośledzenie ruchowe. Często pojawiają się problemy wzrokowe, które mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. Po odstawieniu etanolu bardzo często występują drgawki, które wywołane są przez padaczkę alkoholową. Alkohol niszczy trzustkę wywołując stany zapalne i doprowadza do samotrawienia tego narządu. Bardzo szkodliwy jest również dla wątroby, ponieważ nie tylko powoduje on zapalenie, lecz utrudnia przepływ krwi w tym narządzie i może spowodować raka.

Zanim sięgniesz po kolejną dawkę alkoholu lub innych używek,  poważnie zastanów się czy warto tak ryzykować.

Anita Polakowska

Dodaj do Facebooka! Pochwal sie na Naszej-Klasie! Zmien opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dodaj swój komentarz!

Zobacz archiwalne komentarze

Sonda

Jak często odwiedzasz nasz portal?

Zobacz wszystkie sondy

O portalu

Portal Youthvoice.pl jest tworzony przez młodzież I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]