Publicystyka

Witold Pyrkosz nie żyje

Witold Pyrkosz nie żyje

22 kwietnia 2017 roku odszedł od nas jeden z wybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Witold Pyrkosz znany jako serialowy Lucek, czy Jędruś Pyzdra z „Janosika" zmarł w wieku 90 lat.

„Król polskich seriali", bo tak nazywano Pyrkosza, miał na swoim koncie dziesiątki ról teatralnych i filmowych. Od 2000 roku wcielał się w rolę Lucjana Mostowiaka w „M jak miłość". To właśnie oficjalny profil tego serialu poinformował o jego śmierci: „Odszedł cudowny Człowiek, nasz wspaniały Mistrz i wielki Przyjaciel. A wraz z nim odeszła cząstka każdego z nas... Pozostaje ogromna pustka, nieopisany smutek i żal. Dziękujemy Ci Witku za każdą piękną chwilę. Będziemy bardzo tęsknić i nigdy nie zapomnimy."

Urodził się w 1926 roku w Krasnymstawie. Jako niemowlę wraz z matką wyjechał do Lwowa, gdzie mieszkała jego babka - Bronisława. Między innymi to ona zadbała o to, aby w dokumentach zmieniono jego datę urodzenia z 24 grudnia na 1 stycznia roku następnego. O tej historii Pyrkosz opowiedział w wywiadzie pt. „Podwójnie urodzony" w 2009 roku. 
Aktor miał dwie żony. Z pierwszą, Ewą, rozstał się w połowie lat 50., a od 1964 roku do śmierci żonaty był z Krystyną.

W 1954 roku Witold Pyrkosz ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a już rok później zadebiutował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w sztuce „Lekkomyślna siostra", gdzie wcielił się w rolę Janka Topolskiego. „Cień" Jerzego Kawalerowicza był jego pierwszym filmem, w którym zagrał „Malutkiego" - dowódcę oddziału NSZ. Doskonale sprawdzał się w rolach dramatycznych i komediowych, które przyniosły mu największą popularność. Jedne z najbardziej zapamiętanych to: Duńczyk - „Vabank", Wichura - „Czterej pancerni i pies", Pyzdra - „Janosik", Balcerek - „Alternatywy 4".

Witold Pyrkosz odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (1974) oraz Krzyżem Kawalerskim (1984) i nagrodzony m.in. Telekamerą i SuperWiktorem. 

Kacper Szewczyk

 

Dodaj do Facebooka! Pochwal sie na Naszej-Klasie! Zmien opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dodaj swój komentarz!

Sonda

Jak często odwiedzasz nasz portal?

Zobacz wszystkie sondy

O portalu

Portal Youthvoice.pl jest tworzony przez młodzież I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

Copyright by http://youthvoice.pl - wszelkie prawa zastrzeżone

Aktualności | Szkoły | Galerie | Filmoteka | O nas | Kontakt | eLO RMF | ATOM | RSS | Projekt i wykonanie: Mariusz Kuras, mariushrek[malpa]gmail.com

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS! [Valid Atom 1.0] [Valid RSS]